EN . .

Přístavba knihovny

Přístavba a stavební úprava budovy Jihočeské vědecké knihovny – Lidická 1

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích získala v roce 2018 z dotačního programu IROP finanční prostředky na přístavbu knihovny Lidická 1. Realizace stavby započne 03/2019, předpokládaný termín dokončení 12/2020. Stavět se bude podle vítězného návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o., jež vzešel z architektonické soutěže realizované na přelomu roku 2016/2017.Vítězný návrh rozšiřuje knihovnu formou "levitující" jednopodlažní dostavby, která je s původním objektem spojena pouze v místě současného vstupu. Realizace přístavby a rekonstrukce prvního nadzemního podlaží stávající budovy umožní vytvoření prostoru pro volný výběr více než 100 tisíc svazků knih.

Co se aktuálně děje na stavbě ...

 

Aktuální smímky staveniště přístavby Jihočeské vědecké knihovny. Fotografie jsou aktualizovány několikrát denně. Kliknutím obrázky zvětšíte.
Průběh stavby: květen 2019 - říjen 2020

Náhradní vchod do knihovny

Po dobu stavby knihovny se bude používat náhradní boční vchod. Omluvte, prosím, ztížené podmínky. V případě potřeby je možné použít výtah, který se nachází za rohem vpravo. Bibliobox pro vrácení knih zůstává na stejném místě a je přístupný po vybudovaném chodníku. Děkujeme za pochopení.Stěhování kamene - záznamAby mohl nový pavilon Jihočeské vědecké knihovny stát na plánovaném místě, bylo potřeba přesunout více než stotunový balvan o 23 metrů. Přesunu předcházely jednodenní přípravné práce. Samotný balvan pak skoro hodinu přesouval rozměrný jeřáb v pátek 3. 5. 2019. Balvan byl posunutý o cca 23 metrů směrem ke kulturnímu domu Gerbera. Osazen byl na nový betonový základ a upevněn ocelovými profily.

Parametry jeřábu: Nosnost jeřábu je 500 tun. Délka 19,3 m; šířka 3 m; výška 4 m; hmotnost 96 tun; po ustrojení hmotnost jeřábu 256 tun, délka teleskopu jeřábu v době manipulace 28,6 m.

Balvan, který zde stojí téměř 45 let, byl na podzim roku 1974 přivezen z Novohradských hor (propagační film o stavbě budovy muzea dělnického hnutí a převozu kamene na místo).

Vizualizace

Co nás čeká?

Rok 2019:
duben /zahájení stavby nového pavilonu
duben - květen / přesunutí vstupu do budovy knihovny, nový vstup bude z boku budovy z ulice Lidická půjčování / v knihovně na Lidické bude půjčování až do března /dubna 2020 beze změn


Rok 2020:
duben – květen/ knihovna bude na 2 měsíce pro veřejnost uzavřena, budou probíhat stavební úpravy haly v přízemí
květen – říjen / omezený provoz studoven
říjen – dokončení přístavby a stavebních úprav
říjen – leden 2021 / úplné uzavření knihovny (zařizování interiéru)


Rok 2021:
leden – slavnostní otevření knihovnyVstup do knihovny

Přístup do knihovny bude možný pouze z ulice Lidická v místech dnešního přechodu pro chodce (zastávka U Soudu). Přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí bude zajištěn jako doposud. Kolostavy budou osazeny vedle provizorního vchodu v okamžiku, kdy bude vybudován přístupový chodník.

Půjčování

Půjčovat v knihovně na Lidické by se mělo s drobnými omezeními a úpravami do jara 2020. V době uzavření knihovny pro veřejnost bude část knihovního fondu návštěvníkům k dispozici v knihovně Na Sadech.Investor stavby: Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
Projektant: Kuba & Pilař architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: OHL ŽS, a.s.


Financování: Celkové náklady – necelých 166 miliónů Kč/ dotace IROP přes 105miliónů Kč/ Jihočeský kraj se bude podílet částkou 51 miliónů Kč.Poslední změna stránky: 12.11.2020 v 21.35
 

Doporučujeme z našeho fondu

Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si elektronické verze nejnovějších českých titulů. Nabízíme více než 11992 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si domů Vaše oblíbené hudební tituly. Nabízíme více než 13539 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si Váš oblíbený film. Nabízíme více než 2611 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Navštivte oddělení periodik na Lidické 1. Můžete si přečíst přes 20497 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Digitální archiv periodik, monografií, map ... obsahuje přes 59124 titulů. Zobrazit digitální archiv.  
 
Zahrajte si doma společenské hry - půjčíme Vám je. Nabízíme více než 718 her. Zobrazit v katalogu.