EN . .

Přístavba knihovny

Přístavba a stavební úprava budovy Jihočeské vědecké knihovny – Lidická 1

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích získala v roce 2018 z dotačního programu IROP finanční prostředky na přístavbu knihovny Lidická 1. Realizace stavby započne 03/2019, předpokládaný termín dokončení 12/2020. Stavět se bude podle vítězného návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o., jež vzešel z architektonické soutěže realizované na přelomu roku 2016/2017.Vítězný návrh rozšiřuje knihovnu formou "levitující" jednopodlažní dostavby, která je s původním objektem spojena pouze v místě současného vstupu. Realizace přístavby a rekonstrukce prvního nadzemního podlaží stávající budovy umožní vytvoření prostoru pro volný výběr více než 100 tisíc svazků knih.

Průběh stavby: květen 2019 - říjen 2020

Náhradní vchod do knihovny

Po dobu stavby knihovny se bude používat náhradní boční vchod. Omluvte, prosím, ztížené podmínky. V případě potřeby je možné použít výtah, který se nachází za rohem vpravo. Bibliobox pro vrácení knih zůstává na stejném místě a je přístupný po vybudovaném chodníku. Děkujeme za pochopení.Stěhování kamene - záznamAby mohl nový pavilon Jihočeské vědecké knihovny stát na plánovaném místě, bylo potřeba přesunout více než stotunový balvan o 23 metrů. Přesunu předcházely jednodenní přípravné práce. Samotný balvan pak skoro hodinu přesouval rozměrný jeřáb v pátek 3. 5. 2019. Balvan byl posunutý o cca 23 metrů směrem ke kulturnímu domu Gerbera. Osazen byl na nový betonový základ a upevněn ocelovými profily.

Parametry jeřábu: Nosnost jeřábu je 500 tun. Délka 19,3 m; šířka 3 m; výška 4 m; hmotnost 96 tun; po ustrojení hmotnost jeřábu 256 tun, délka teleskopu jeřábu v době manipulace 28,6 m.

Balvan, který zde stojí téměř 45 let, byl na podzim roku 1974 přivezen z Novohradských hor (propagační film o stavbě budovy muzea dělnického hnutí a převozu kamene na místo).

Vizualizace

Co nás čeká?

Rok 2019:
duben /zahájení stavby nového pavilonu
duben - květen / přesunutí vstupu do budovy knihovny, nový vstup bude z boku budovy z ulice Lidická půjčování / v knihovně na Lidické bude půjčování až do března /dubna 2020 beze změn


Rok 2020:
duben – květen/ knihovna bude na 2 měsíce pro veřejnost uzavřena, budou probíhat stavební úpravy haly v přízemí
květen – říjen / omezený provoz studoven
říjen – dokončení přístavby a stavebních úprav
říjen – leden 2021 / úplné uzavření knihovny (zařizování interiéru)


Rok 2021:
leden – slavnostní otevření knihovnyVstup do knihovny

Přístup do knihovny bude možný pouze z ulice Lidická v místech dnešního přechodu pro chodce (zastávka U Soudu). Přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí bude zajištěn jako doposud. Kolostavy budou osazeny vedle provizorního vchodu v okamžiku, kdy bude vybudován přístupový chodník.

Půjčování

Půjčovat v knihovně na Lidické by se mělo s drobnými omezeními a úpravami do jara 2020. V době uzavření knihovny pro veřejnost bude část knihovního fondu návštěvníkům k dispozici v knihovně Na Sadech.Investor stavby: Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
Projektant: Kuba & Pilař architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: OHL ŽS, a.s.


Financování: Celkové náklady – necelých 166 miliónů Kč/ dotace IROP přes 105miliónů Kč/ Jihočeský kraj se bude podílet částkou 51 miliónů Kč.Poslední změna stránky: 17.12.2020 v 21.14
 

Doporučujeme z našeho fondu

Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si elektronické verze nejnovějších českých titulů. Nabízíme více než 11819 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si domů Vaše oblíbené hudební tituly. Nabízíme více než 13647 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si Váš oblíbený film. Nabízíme více než 2687 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Navštivte oddělení periodik na Lidické 1. Můžete si přečíst přes 20553 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Digitální archiv periodik, monografií, map ... obsahuje přes 59129 titulů. Zobrazit digitální archiv.  
 
Zahrajte si doma společenské hry - půjčíme Vám je. Nabízíme více než 801 her. Zobrazit v katalogu.